Diyetimi Bozdum, Battı Balık Yan Gider

Dayanamadım Diyetimi Bozdum, Emeklerim Boşa Gitti ama N’apalım, Battı Balık Yan Gider

diyet_bozmakBirkaç kilo fazlanız var, 2-3 gündür de yediklerinize elinizden geldiğince dikkat ediyorsunuz. Bugün sabah kalktınız ama canınız inanılmaz derecede kek çekiyor. Kekten başka bir şey düşünemez oldunuz. Tesadüfe bakın ki bugün de uzun süredair görmediğiniz arkadaşınızla o harika kek yapan pastanede buluşacaksınız. Ama yemeyeceğinize dair kendinize söz verdiniz. Kahvaltınızı elinizden geldiğince sağlıklı bir şekilde ettiniz. Derken buluşma saati geldi çattı. Pastaneye girdiniz, her yer kek kokuyor! Arkadaşınız da çok ısrar etti, bir taneden zaten bir şey olmazdı ki! Dayanamadınız, koca bir dilim eki yediniz, afiyet olsun, iyi de ettiniz. Fakat diyeti bir kere bozdunuz ya, artık battı balık yan gider. Akşama da kaç gündür burnunuzda tüten pilavı pişirip koca bir tabak yiyiverdiniz. Gece yattığınızda ise artık pişman olduğunuzu fark ettiniz. Çünkü 2-3 günlük emeğiniz boşa gitti.

Bu senaryo size tanıdık geldi mi?

Merak etmeyin, hepimiz bunu yaşıyoruz ve diyetimizi kimi zaman bozuyoruz! Ama önemli olan pes etmemek. Diyeti bozmak değil, pes etmek sizi başarısızlığa götürür! Yeter ki battı balık yan gider felsefesini hayatınızdan çıkarın ve bir sonraki öğün ya da günde kaçamağınızı telafi edin.

Bu Durumda Ne Yapmalısınız?

Hepimizin bildiği üzere, zayıflamak için günlük ihtiyacımız olan kalorinin altında kalori almamız gerekir.

Günlük ihtiyacınızı çevrenizde varsa vücut kompozisyon analizörleri ya da ev tipi günlük kalori tüketiminizi hesaplayan cihazlar yardımıyla öğrenebilirsiniz.

Bunların hiçbiri yoksa, 40 yaşına kadar, ortalama hareketli biriyseniz günlük tüketiminizi yaklaşık 2500 kalori, oturarak çalışan ya da aktif olmayan biriyseniz 2000 kalori civarında düşünebilirsiniz. Yaş ilerledikçe, menopoz veya andropoz ile yavaşlayan metabolizma nedeniyle günlük tüketim 1500-2000 civarına düşmektedir.

Siz diyette iken vücudunuz az yakıt (kalori) verdiğiniz için yağlarınızı yakarak enerji elde ediyor, bu sayede zayıflıyorsunuz. Yani ortalamada 2500 kalorinin altında enerji alıyorsunuz.

Diyetinizi bozduğunuzda ne kadar kalori fazla alarak bozduğunuz ya da kaç gün bozduğunuzu hesaplamak daha önemlidir. Bu bilgilere internette güvenilir sitelerden aldığınız ekstra gıdaların kalorisini bulup toplayarak ulaşabilirsiniz. Tabii ki miktarlar konusunda kendinizi kandırmadan..

Örneğin kocaman bir pizza yediniz…

O gün 1000 kalori (1 dilim yaklaşık 230 Cal) civarında fazla kalori almış olursunuz. Ama üzülmenize ya da pes etmenize gerek yok! Bunu iki şekilde telafi edebilirsiniz. Ya o gün 1000 kalori yakacak şekilde bir spor aktivitesi yaparsınız, ya da bir sonraki gün 1000 kalori eksik gıda alırsınız. Hiç bir şey olmamış gibi zayıflamaya devam!

Eğer bu ekstra 1000 kaloriyi hiç telafi etmezseniz, yediğiniz pizza size yaklaşık 100 gr yağ birikimi olarak geri dönecektir. Eğer ertesi gün 1000 kalori eksik alırsanız bu yağı vücudunuzdan atarsınız, ancak battı balık yan gider diyerek ertesi gün yine 1 adet pizza yerseniz biriktirdiğiniz yağ miktarı 200 gr’a çıkar. Bu durum kaç gün devam ederse kilolar o kadar birikir ve zayıflayacağım derken şişmanlarsınız.

Kaçamak YAPIN; ama yeter ki bu kaçamağı bir sonraki öğünde telafi edin…

Diyet bozduğunuz durumunda önemli olan bir sonraki öğünde ipin ucunu iyice kaçırmak değil, bu kaçamağı hemen telafi etmek ve hatta bu sayede daha sonraki günlerde diyetinizi yeniden bozma hakkına sahip olmaktır. Canımızın ne zaman ne çekeceği hiç belli olmaz!

Alternatif olarak, kendinize haftanın 1 ögününü kaçamak öğün olarak belirleyebilir, bu öğünde abartmamak koşulu ile canınız ne çekiyorsa yiyebilirsiniz. Canınız pizza mı çekti, 2 gün sonra kaçamak öğününüz var. Biraz daha sabredin ve ödülünüzü gönül rahatlığıyla midenize indirin!

Pizza örneği birçok gıdayla değiştirilebilir. Önemli olan sizin kendinize o gün diyetinizi bozduğunuzu itiraf edebilmeniz ve bunu günler boyu sürdürmemenizdir.

Farkında olduğunuz ve önlem aldığınız sürece diyetinizi bozmanızda hiçbir sakınca yoktur.

Paniğe kapılıp diyetinizi tümüyle bozmak yapacağınız en büyük hatadır.

Ertesi gün aç kalsam telafi edebilir miyim?

Ertesi gün aç kalmak telafi değildir. Metabolizmanızı yavaşlatıp daha da kilo almanıza neden olur. Çözüm, ertesi gün yine öğün atlamayıp sık sık düşük kalorili besinlerle DOYMANIZdır.

UNUTMAYIN DİYETTE AÇ KALMAK YOKTUR. AÇLIK ZAYIFLAMA İÇİN GEÇİCİ ÇÖZÜMDÜR. AÇ KALINAN DİYETLER DİYETİ BIRAKIR BIRAKMAZ ÇOK ÇABUK VE ESKİSİNDEN DAHA DA FAZLA KİLO ALMANIZA NEDEN OLUR.

ÇOK YEMEK AMA DÜŞÜK KALORİLİ YEMEK ZAYIFLAMANIN SIRRIDIR.

Lezzetli salatalar, yağı azaltılmış yemekler, pizza yerine hafif sandviçler, düşük yağlı süt ürünleri düşük kalorili sık öğünler için örneklerdir.

Unutmayın, pes etmek yok!