Son Zamanların Kilo Verme ve Koruma Trendi

Doç Dr. Selvin Aydın – Biyokimya Uzmanı

Elimizde bir diyet listesi olmadan kilo verme ve bölgesel yağları biriktirmeden yaşamayı öğrenmek…

Doç. Dr. Selvin Aydın erkek ya da kadın, genç ya da orta yaşlı, zayıf ya da kilolu herkesin bel, kol, sırt göbek, basen gibi bölgesel yağlanma veya gevşeme sorunları bulunduğunu; kişilerin ağır diyetlere girerek zayıflasa da bunlardan kurtulamamasının, hatta sonradan iki misli kilo almalarının nedenlerini açıklıyor.

Siz Ankara’da yıllardır bir Tıp Laboratuvarı yönetiyorsunuz. Zayıflama konusunda çalışmak nereden aklınıza geldi?

Biyokimya vücuttaki metabolizma reaksiyonlarının gıdaları kullanımının ve depolamasının kimyasını kapsar. Ben Düsseldorf Medica Tıp Fuarı’nda Fizik Tedavi bölümünde yıllar önce LPG dediğimiz cihazın tanıtıldığı gün oradaydım. Cihazın fizik tedavi dışında lokal ve gevşek yapıları aynen bir heykeltıraş gibi düzelttiğini ve dokudaki etkilerini üç boyutlu bir gösteriyle izledikten sonra cihazın uygulandığı Endermoloji tekniğine gönül verdim. Cihazın mekanik etkisini ve vücudumuz hakkında daha bilinçli olarak metabolizmayı yönetebilme olanağını birleştirince ortaya bir kilo verme konsepti çıktı.

Kilo verme konsepti bildiğimiz diyetisyen ve spordan farklı bir yöntem mi?

Diyetisyenler görevlerini kişinin tercihlerine ve bilimsel bazal ölçümlerle göre diyet listesi düzenleyerek, bu sayede başarıyla istenilen kiloya ulaşılmasını sağlayarak gerçekleştiriyorlar. Görevleri burada bitiyor. Kan dolaşımının ulaştığı bölgelerdeki yağlar yakılarak genel bir zayıflama elde ediliyor, ancak bölgesel yağlar yerinde kalıyor. Spor yapılsa bile, sporda hangi kaslar çalıştırılıyorsa o bölgede fit görünüm ve yağ yakımı sağlanıyor. Örneğin sürekli yürüyüş yapan birisinin karın bölgesinde kilo verme beklemek yanlış olur. Üstelik yürüyüş bandında 20 dakika koşan bir kişi yaklaşık 250 kalori yakarken 1 hamburger patatesten 600 kalori civarında alıyoruz. Demek ki sadece sporla da zayıflanmıyor. Bizim sistemimiz bunlara bağımlı kalmadan günlük yaşamımızda kilo verme ve bölgesel yağ oluşturmamayı öğretmek, tabii bu arada cihazlar yardımıyla daha önceki birikimleri de yok etmek.

Öğrenme konusunu biraz açıklayabilir misiniz?

Şöyle ki; ben, bize başvuran hiç kimsenin “gittik zayıfladık, vücudumuz sıkılaştı toparlandı ama eski haline döndü” demesini istemiyorum. Aslında tüm kaliteli cihazlar birçok teknik çalışma ve araştırma sonucu üretiliyorlar. Hepsi faydalı. Ancak dünyada henüz bir cihaz işlemiyle insanları hemen  kilo verme sağlayan bir teknik üretilmedi. Özellikle bir seansta bilmem kaç santim incelme kesinlikle doğru olamaz. Zaten olmuyor da. O an yapılan işlemden dolayı dokunun verdiği anlık cevabı ölçüyorlar ancak ertesi gün bu tekrar eski ölçüsüne dönüyor. Önemli olan cihazlar dışarıdan yağ yakıp sıkılaştırma ya da yağ  parçalama işleminde alabileceği yolu alırken cihazın zaten minimal yaptığı bir işlemi yerine koymamaktır. Bunun için de kişi o bölgelerde bu birikimin nasıl olduğunu bilmeli, bize geldiği süre ve sonrasında bu birikimden kaçınmaya, bir daha aynı hatayı yapmamaya dikkat etmelidir, ki bu hiç zor değildir. Biz seanslar boyunca bu eğitimi veriyoruz ve bu asla bir diyet değil. Sadece kendi vücudumuzun nasıl çalıştığını anlamak ve bu çalışmayla günlük beslenme saatlerine göre kalori ayarlamasını yapacağımızı öğrenmek yeterlidir.

Bu eğitimi nasıl veriyorsunuz?

Önceleri seanslar sırasında önce bireysel, sonra toplu eğitimler vererek seans bitiminde ve süresince bilgilendirme yapıyoduk. Şimdi ise istek üzerine, gerek web sayfamıza, gerekse cd olarak bir sunum ve video hazırladım. Böylece bunu alan kişiler rahat bir ortamda eğitimi görüntülü olarak izleyebiliyorlar ve gerektiğinde bu bilgileri pekiştirebiliyorlar. Amacım bilinçli olarak kendi psikolojik yapısına, çeşitli ve sık beslenme prensiplerine, kalori matematiğine, yani kısaca kendi bilinç ve metabolizmasına hakim olan kişilerin kendi vücutlarına hükmedebilmesini sağlamak ve günlük yaşamı, sosyal, psişik durumu ne olursa olsun kilo verme veya kilo almadan bu günlük hayatını sürdürebilmesini sağlamak. Geçici diyet programlarının kendi bilincimizle ve bilgimizle değil, bir başka kaynak tarafından yürütüldüğüne inananlardanım ve doğal olarak dış zorlamayla yapılan her şey gibi bunun da bir gün dış baskı kalktığında eski haline döndüğü gerçeğinden hareket ediyorum. Tabii döndürmeyip koruyan az da olsa istisnalar vardır. Ama bu herkes için geçerli olsaydı, herkes yaşamında bir kere zayıflar ve hep öyle kalır, dünyada kilolu insan kalmazdı öyle değil mi?

Cihazlardan biraz söz edelim?

Yukarıda sözünü ettiğim gibi üretilen ve FDA onaylı her cihaz birçok denemeden geçmiş ve doku bilimini bilen kişiler tarafından üretilmiştir. Taklit olmadığı sürece, hepsi etkili olabilir; yeter ki ona uygun dokuya kullanılsın. Herkesin yağ biriktirme neden ve şekli farklı olduğu gibi fizyolojik yapısı, sosyal yaşamı, sağlık sorunları da farklıdır. Hatta aynı vücutta bile farklı bölgelerdeki birikimler farklı yapıda olabilir. Tek bir cihazla farklı dokulara işlem yapamazsınız. Biz kullandığımız farklı teknikleri seanslar boyunca dokunun durumuna ve verdiği cevaba göre değiştirebiliyoruz. Sürekli farklı  ölçümler alıyoruz. Bu ölçümler günlük ve alan kişiye göre değişen basit mezura ölçümleri değildir. Cihazlarla yaktığımız  yağları ölçerek yolumuza devam ediyoruz. Herkesten sonuç alıyoruz. Bize inanan ve yardımcı olan, seans aksatmayan kişilerde incelmeler 10-15 cm’leri buluyor. Kilo verme ile birlikte gardroplar yenileniyor. Bu o kadar büyük bir mutluluk ki. Bize gelen kişiler artık eğitimli de olduklarından, eğer korumaya niyet ettilerse, bunu günlük yaşamlarında kendilerini sıkmadan nasıl yapacaklarını bildikleri için bir daha kilo almıyorlar. Sıkılaşmanın devamı için en az ayda bir koruma olarak tek, ya da ayda iki seanslık ziyaretlere devam edenleri hem takip etmiş oluyoruz hem de aldığımız sonucun devamını sağlamış oluyoruz birlikte.

Başka hizmetleriniz de var mı?

Aslında tıp laboratuvarı olarak sağlık hizmetiyle uğraştığım için zayıflamayı da sağlık sınırları içinde kan ve görüntüleme ile destekleyerek yürütüyordum. Verdiğim bilinç de bu bazda. Ancak bir sağlık kuruluşu olmamız sağladığı güven ve hijyen doğrultusunda kişilerden çok fazla talep ve ısrar alınca, yan hizmet olarak yüz anti aging, cilt bakımı, epilasyon gibi diğer estetik konulara da girdim. Zaten bunlar zayıflamadaki verdiğimiz hizmete göre son derece kolay. Başvuruları bu nedenle cevapsız bırakamadım.

Doç. Dr. Selvin Aydın’dan diyetsiz zayıflamanın yollarını öğrenmek için aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz: