Yaşa Göre Cilt Bakımı Neden Önemlidir?

Hepimiz gergin, pürüzsüz ve canlı görünümlü bir cilt isteriz. Ancak cilt hücreleri tüm canlılar gibi yaşar, yaşlanır ve ölürler. Önemli olan onları yaşadıkları sürede sağlıklı, bakımlı ve genç görünmelerini sağlamaktır.

Alışılagelmiş cilt bakımı programları ve ticari cilt bakım ürünleri bize yenileyici, gençleştirici, anti-aging, sıkılaştırıcı, lifting, nemlendirici gibi isimlerle sunulmaktadır.

Biz aslında her birinin vaad ettiği sonucu cildimizde görmek isteriz. Yani genç-yaşlı herkes cildinin gergin, parlak ve pürüzsüz görünmesini ister.

 

Yaş ve yer çekimi etkisi cildin birincil bakım kriterleridir. İkincil olarak, kişi hangi yaş grubunda olursa olsun, çevresel etkenler, sağlık durumu ve genetik etkilerin yarattığı problemler göz önüne alınarak bakımların içeriklerine göre bir arada uygulanması gerekebilir.

Bu nedenle yaşa göre sınıflandırdığımız bakım uygulamalarını kişinin kendi özelliklerini dikkate alan bireysel çözümlerle desteklemekteyiz.

Merkezimizde FDA onaylı Babor ürünleri kullanılmaktadır. Babor, sadece bir cilt bakım ürünü değildir. Klinik yelpazesi içeriğinde kollajen öncül maddelerini, enzim ve minerallerini yoğun bir şekilde bulundurmaktadır. Bu içerikler ürün çeşitliliği içinde farklı yaş gruplarına yönelik olarak uzmanlar tarafından seçilmekte, farklı yaş gruplarındaki ciltlere farklı öncül madde içerikleri ve antioksidanlar kullanılmaktadır.

Rutin temizleyici ve besleyici cilt bakımlarının yanında, kür sistemiyle en az 6 şar seans olmak üzere lifting uygulamaları da yapılmaktadır.

Cilt Bakımının Amacı Nedir?

Cilt deri altındaki organları dış etkilerden korumak üzere yapılmış bir organdır. Cilt bakımındaki amaç, cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırmak, genç ve sağlıklı olmasını sağlamaktır.

Cilt bakımları, cildin nem tutmasını sağlayan hyaluronic asit, cildin sıkı olmasını sağlayan kollajen ve cildin elastikiyetini sağlayan elastin adlı yapıların sürekli sentezini sağlamak, hücrelerin yenilenmesi için gerekli maddeleri ve ortamı oluşturmak üzerine kurulmuştur.

Cilt bakımı işlemleri sonucunda aşağıdakiler gerçekleşir:

  1. Yeni hücre üretimi: Cildin dış yüzeyi dış etkenlerden zarar gördükçe yeni hücreler üretilir ve yüzeye verilir. Bu hücrelerin üretimi yavaşlarsa dış yüzeydeki ölü hücreler cildi koruyamaz ve cilt zarar görür. Bakım ile yeni hücrelerin yapımı artar.
  2. Cildi dış etkenlerden koruyan sebum tabakasını güçlendirmek: Cildin orta ve aktif tabakası olan Dermis’te hazırlanan koruyucu bağışıklık molekülleri, antioksidanlar, protein ve yağları içeren salgının hazırlanmasını kolaylaştıracak ve uyaracak uygun ürünler kullanılarak cilt dış etkenlerden izole edilir.
  3. Cildin kurumaması ve kırışmaması için nem özelliğini korumak: Hyaluronik asit cildin su tutan proteinidir. Bu molekülü güçlendirerek nem kaybı, dolayısı ile kollajen ve elastinin kırılması azaltılır.
  4. Cildi beslemek: Cildin sıkı ve elastik olmasını sağlayan kollajen ve elastin adlı proteinlerin sentezini sağlayan hücreler stimüle edilip gerekli amino asit, vitamin ve öncül madde ihtiyacı sağlanır.
Yaşlara Göre Beklenen Sorunlar ve Temel Bakımlar:
15-25 Yaş

Cilt durumu: Kollajen ve yeni hücre yapımı aktif. Cildin nem durumu normal. Hormonal nedenlerle yağ hücrelerinin farklı düzeyde etkilenmesi söz konusudur.

Cilt Bakımı yöntemi: Dermis’te (cildin orta ve aktif tabakası) yağ dengesini düzenleyici temizlik işlemleri yapılmalı, yüzey ölü hücrelerden temizlenmeli, gözenekler açılmalı, yağ nedeniyle biriken toksik artıklar temizlenmeli, bakım hafif içerikli düzenleyici – besleyici kremler ve maskelerle desteklenmelidir. Gerekiyorsa akne oluşumunu engelleycek bağışıklık sistemi baskılayıcıları ve akne kurutucu steril bakımlar uygulanmalıdır.

Bakım aralığı: 1-3 ay

25-35 Yaş

Cilt durumu: Daha önceki dönem önlem alınmamışsa kollajen ve elastin sentezleri yavaşça azalmaya başlamıştır. Hyaluronik asit sentezi azalmıştır. Hafif gevşemeler ve metabolizma yavaşladıkça cilt altı yağ birikimi artmıştır. Göz altları torbalanmaya başlamış ve lenf dolaşımı etkilendiği için hafif şişmiştir. Sebum azalmıştır. Kanallar bakım yapılmadıysa tıkanmış, cildin hayatiyeti azalmıştır.

Cilt Bakımı yöntemi: Cilt derin temizlendikten, yüksek frekansla sterilize edildikten ve ölü hücreler peeling ile atıldıktan sonra kanallar yardımıyla lipozom (taşıyıcı vakuoller) ile Dermis’e (cildin orta ve aktif tabakası) sentezleri stimüle edici vitamin, antioksidan, mineral ve amino asitler verilir. Kan dolaşımı Icoone, Integral gibi cihazlarla aktive edilerek metabolizma hızlandırılır. Fazla yağ hücreleri endermolojik flap ve vakum uygulamalarıyla yok edilir. Lenf drenajı sağlanır, ödem giderilir. Gözenekler kapatılır.

Bakım aralığı: Cildin durumuna göre 1-2 ay

35-45 Yaş

Cilt durumu: Hormonların azalması nedeniyle cilt yeni hücre sentezini daha da azaltmıştır. Daha önceden düzenli bakım yapılmamış ciltte nem tutulumu azalmış, kollajen ve elastin proteinleri kırılmış, doku gevşemiş ve elastikiyetini kaybetmeye başlamıştır. Dokuda metabolizma yavaşlamış, yağ birikimi ve lenf sıvısı birikimi ile kan dolaşımı azalmıştır. Doku oksijensiz kalmış, sentez yeteneğini yitirmiştir. Doku yavaşça yer çekimine karşı koyamamaya başlamış, nem kaybı ve ölü hücreler nedeniyle kırışıklıklar gözlenmeye başlamıştır.

Cilt Bakımı yöntemi: Cilt derin temizlendikten, yüksek frekansla sterilize edildikten ve ölü hücreler peeling ile atıldıktan sonra kanallar yardımıyla lipozom (taşıyıcı vakuoller) ile Dermis’e (cildin orta ve aktif tabakası) sentezleri stimüle edici vitamin, antioksidan, mineral ve amino asitler verilir. Kan dolaşımı Icoone, Integral gibi cihazlarla aktive edilerek metabolizma hızlandırılır. Fazla yağ hücreleri endermolojik flap ve vakum uygulamalarıyla yok edilir. Lenf drenajı sağlanır, ödem giderilir. 35 yaş altı bakıma göre kullanılan krem içerikleri daha yoğun hammadde ve stimulanlarla zenginleştirilmiştir. Cilde kırışık tedavisi için radyofrekans, sarkma ve elastikiyet kaybı için Icoone ve Integral mekanik stimulasyon işlemleri yapılır. Maske ve serum uygulanır, nemlendirilir. Gözenekler kapatılır.

Bakım aralığı: 15 gün – 1 ay

45 Yaş ve Üzeri

Cilt durumu: Hormonlar artık menopoz ya da premenopoz nedeniyle iyice etkisini kaybetmiş, ciltte şiddetle kuruluk başlamıştır. Yaşlı hücrelerin genç hücrelere oranı artmış ve bu hücrelerde artık yeni protein, elastin ve kollajen sentezi minimal olmuştur. Bağ dokusunun zayıflaması nedeniyle doku sarkmış, Dermis (cildin orta ve aktif tabakası) deforme olmuştur. Epidermis’teki (cildin üst tabakası) kırışık görünümü artmış, cilt matlaşmıştır. Cilt altındaki yastık görevi gören yağ dokusu yer değiştirmiş, göz çevresindeki ve kaş üzerindeki yağ gevşemiş, yer çekimine yenik düşmüştür. Bu dönemde cilt daha sık bakım, nemlendirme, besleyici destek ve dolaşım stimulasyonuna ihtiyaç duyar. Ancak bu dönemde cilt altı yağ dokusunu yok etmemeye özen göstermek gerekir.

Cilt Bakımı yöntemi: Cilt derin temizlendikten, yüksek frekansla sterilize edildikten ve ölü hücreler peeling ile atıldıktan sonra kanallar yardımıyla lipozom (taşıyıcı vakuoller) ile Dermis’e (cildin orta ve aktif tabakası) sentezleri stimüle edici vitamin, antioksidan, mineral ve amino asitler verilir. Ancak bu defa ürünler daha yoğun ve zengindir. Radyofrekans yöntemi ile kırışık açıcı işlem cilt dolgu içerikli zerreciklerle beslenerek uygulanır. Nem oranı artırılır. Icoone ve Integral işlemi sadece flaplarla doku uyarıcı işlemlere izin verecek şekilde uygulanır. Maske, serum ve nem artırıcı işlemlerden sonra gözenekler kapatılır.

Bakım aralığı: 15 gün – 1 ay